מידע לפני כריתת טחול

מהו הטחול

הטחול הוא איבר גדול יחסית הנמצא בבטן השמאלית מתחת לקשת הצלעות.                                      הטחול ממלא תפקיד בהגנה על הגוף מפני זיהומים על ידי סילוק מזהמים. הוא מתפקד גם כמאגר דם. הטחול עטוף רקמה ספוגית המגינה על החלק הפנימי שלו שנקרא מוך הטחול.

מדוע יש צורך לכרות את הטחול?

במצבים מסויימים בהם הטחול גדל מאוד כתוצאה ממחלה, כריתת טחול יכולה לשפר משמעותית את מצב הילד החולה ולאפשר גדילה והתפתחות תקינים.

לא נוהגים לבצע כריתת טחול לפני גיל חמש שנים, כיוון שעד גיל זה ממלא הטחול תפקיד חשוב בהגנה על הילד מפני זיהומים.

דוגמאות למצבים בהם מבצעים לעיתים כריתת טחול:

 1. טרומבוציטופניה כרונית Chronic ITP : כאשר רמת הטסיות נמוכה למרות הטיפולים הקיימים שוקלים כריתת טחול, מאחר וחלק ניכר מהרס הטסיות מתבצע בטחול.
 2. ספירוציטוזיס: במחלה זו נהרסים לעיתים תאי דם אדומים רבים בטחול. כאשר ישנה צריכה גדולה של מנות דם עקב ירידה בהמוגלובין או כאשר הטחול הגדול מפריע לאיכות חיי המטופל שוקלים כריתת טחול.
 3. תלסמיה ואנמיה חרמשית: כאשר ילד חולה בתלסמיה או באנמיה חרמשית – נזקק לעירויי דם תכופים שוקלים כריתת טחול כיוון שחלק מתאי הדם האדומים נהרסים בטחול.

בכל המקרים לעיל לאחר הוצאת הטחול ישנו שיפור משמעותי בדרך כלל בהרגשת הילד, בתאבון ובקצב הגדילה.

זיהומים בילדים לאחר כריתת טחול:

לטחול תפקיד חשוב בתהליך מניעת זיהומים. תפקיד זה הינו משמעותי ביותר עד גיל חמש שנים ולאחריו יכול גוף הילד להתמודד עם זיהומים גם ללא הטחול.

חשוב לדעת:

-עיקר הזיהומים בחולים לאחר כריתת הטחול מופיעים בחמש השנים הראשונות לאחר כריתת הטחול

-בילדים שעברו כריתת טחול קיימת שכיחות מוגברת של זיהומיםעם המחוללים הבאים: פנאומוקוק, מנינגוקוק, המופילוס אינפלואנזה, סלמונלה, מתגים גראם שליליים אחרים.

-זיהום באחד מהגורמים הללו עלול להיות מהיר ולעיתים מסוכן מאוד.

לכן יש צורך בפעולות מניעה, אבחון מוקדם וטיפול מהיר בזיהומים.

עקרונות הטיפול במניעת זיהומים לאחר כריתת הטחול:

 1. לפני הוצאת הטחול: יש להתחסן כנגד המזהמים העיקריים המסוכנים לאחר הוצאת הטחול:
  -פנאומווקס – למניעת דלקת ריאות קשה הנגרמת על ידי חיידק הפנאומוקוק. לילדים צעירים מגיל 10 שנים יש לחזור על החיסון כעבור 3 שנים. מגיל 10 שנים יש לחזור על החיסון כל 5 שנים.
  -המופילוס אינפלואנזה – נמצא כיום בחיסוני השגרה

– נימריקס – למניעת זיהום במנינגוקוו הגורם לדלקת קרום המוח, בשנה הארחונה נכנס לשוק חיסון נוסף כנגד זן B של המנינדוקוק חיסון זה יתווסף בקרוב לתכנית החיסונים לפני כריתת טחול

-חיסון עונתי כנגד וירוס השפעת

 

 1. לאחר כריתת הטחול:
  יש ליטול טיפול אנטיביוטי יומיומי באמוקסיצילין (מוקסיפן) למניעת זיהומים למשך לפחות חמש שנים או עד גיל 18 או לפי הוראות הרופא המטפל

עם הופעת חום מעל 38 מעלות חייבים לקחת מייד אנטיביוטיקה מסוג מוקסיפן במינון 50 מ"ג לק"ג ובילדים ששוקלים מעל 40 ק"ג מינון מקסימלי של 3 גרם ולהגיע מייד לטיפול רפואי בחדר מיון בבית חולים קרוב. חשוב לציין בפני הצוות הרפואי כי למטופל אין טחול ויש לו חום. עובדה זו מאפשרת התייחסות מתאימה מצד הצוות הרפואי והצלת חיים.

כתיבת תגובה