קומדין – דגשים לנטילה

מהו קומדין וכיצד הוא פועל

קומדין הינו שמה המסחרי של תרופה ששמה המדעי הוא ורפרין (Warfarin). התרופה עוזרת למנוע הווצרות קרישי דם לא רצויים בכלי דם וברקמות. נהוג לקרוא לפעולה זו "פעילות נוגדת קרישה" או בלעז "פעילות אנטי קואגולנטית". הקומדין חוסם את פעילותו של חומר המצוי בגוף ונקרא ויטמין K. לויטמין זה תפקיד חשוב בתהליך יצירת קרישי דם.

אופן נטילת התרופה: קומדין מופיע בטבליות בעלות מינונים שונים. עליכם להקפיד ולתת לילדכם את המינון המדוייק שרשם הרופא. חשוב לקחת את הקומדין בשעה קבועה כל יום, מומלץ בערב כשעה לפני האוכל. פעילות התרופה נמשכת 24 שעות ויותר ולכן במידה ושכחתם לקחת את הכדור בשעה הקבועה, כדאי לקחת את המנה ששכחתם בהקדם האפשרי באותו יום, אבל לא לקחת שתי מנות יחד כפיצוי על מנה שנשכחה ביום קודם.

בדיקות דם במהלך הטיפול בקומדין: כאשר ילדכם מטופל בקומדין יש לבצע בדיקות דם לבדיקת "תפקודי הקרישה". תוצאות בדיקות אלה מנחות את הרופא המטפל בקביעת מינון הקומדין שעל ילדכם ליטול. הבדיקת המבוצעת מכונה PT  ותוצאותיה ניתנות ביחידות בינלאומיות המכונות INR. בדיקה זו בודקת את משך הזמן שלוקח לדם ילדכם להקרש. יש צורך בביצוע הבדיקה מכיוון והתגובה לטיפול שונה מאדם לאדם וצריכה קביעת מינון מדויק עבור כל מטופל.

טווח הערכים הרצוי נקבע לפי הסיבה למתן התרופה. הרופא המטפל ינחה אתכם בנושא זה, לרוב הערכים נעים בין INR  2-3  .

כל כמה זמן יש לבצע את הבדיקה? בתחילת הטיפול בקומדין יש לבצע את הבדיקה כל יום במשך מספר ימים. לאחר מכן, כאשר תוצאות הבדיקה יתייצבו על ערך רצוי תוכלו לבצע אותה אחת לשבוע בערך, לפי החלטת הרופא המטפל. לאחר קבלת תוצאות כל בדיקה תהיו בקשר עם צוות המרפאה המטפל ותקבלו הנחיות להמשך טיפול.

השפעות תזונתיות על פעילות הקומדין: קומדין הינה תרופה שיכולה להיות מושפעת מאוכל, שתיה ותרופות אחרות. אלה עשויים להגביר או להפחית את פעילות הקומדין. הגברת פעילות התרופה מאריכה את משך הזמן שלוקח לדם להקרש ובכך חושפת את המשתמש לסכנת דמם. קיצור זמן הקרישה על ידי הפחתת פעילות התרופה חושף את המטופל ליצירת קרישי דם. לכן חשוב מאוד להודיע ולהתייעץ על שינויים במזון או הפסקת/ התחלת טיפול תרופתי נוסף.

להלן דוגמאות:

באופן כללי מזונות המשפיעים על פעילות התרופה הם מזונות המכילים ויטמין K. כזכור מטרת התרופה לחסום את פעילות הויטמין, המסייע בהליך יצירת קריש. אכילת מזון בעל תכולת ויטמין K גבוהה עלולה להפחית מיעילות הטיפול בקומדין.

מזונות המכילים כמות גבוהה של ויטמין K: ברוקולי, חסה, כרוב לבן, כרוב ניצנים, לפת, תרד, עולש, מלפפון לא קלוף, פטרוזיליה, חרדל, מיונז, שמן קנולה ושמן סויה.

מזונות המכילים כמות בינונית של ויטמין K: אבוקדו, שעועית, סויה, אספרגוס, אפונה, ירקות מוחמצים, כרוב אדום, שמן זית, מרגרינה.

גלידה: יש להמתין שעתיים מתום אכילת גלידה ועד נטילת קומדין.

חשוב להדגיש שאין צורך להפסיק לצרוך מהמזונות המכילים את הויטמין אלא רק להקפיד ולאזן את הכמויות שלהם.

תרופות המשפיעות על פעילות הקומדין:

ישנן מספר תרופות שעלולות להשפיע על פעילות הקומדין בעת לקיחה במקביל והן כוללות אנטיביוטיקות, סטרואידים, אספירין. יש ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה הנלקחת בנוסף לקומדין.

קומדין ושתית אלכוהול: רצוי מאוד להמנע משתיית אלכוהול תחת טיפול בקומדין.

מתי יש לפנות לצוות המטפל או לעזרה רפואית תחת טיפול בקומדין?

-דמם מהאף או חתך

-דמם מוגבר מהחניכיים בעת צחצוח שיניים

-מחזור חודשי קשה או דמם בין וסתות

-שתן כהה או אדום, צואה דמית או שחורה, שלשול

-סימנים כחולים ואו אדומים על ידיים, רגליים ועור מסיבה לא ברורה

-כאב ראש, סחרחורת, חולשה, כאב בחזה

-קושי בנשימה או חבלת ראש

 

במהלך הטיפול בקומדין אין לבצע פעילות ספורטיבית שעלולה לגרום לפגיעות כגון כדורגל, כדורסל, קרב מגע.

חשוב לדווח באופן מידי לרופא המטפל על חבלות או נפילות בכדי לברר האם קיימים דימומים פנימיים.

תופעות לוואי אפשריות: בחילה, הקאה, שלשול, פצעים בעור (נדיר), נשירת שיער (נדיר), עליית חום, דימום.

כתיבת תגובה