קומדין – דגשים לנטילה

תאריך: 21/01/2021

קומדין הינו שמה המסחרי של תרופה ששמה המדעי הוא ורפרין (Warfarin). התרופה עוזרת למנוע הווצרות קרישי דם לא רצויים בכלי דם וברקמות. נהוג לקרוא לפעולה זו "פעילות נוגדת קרישה" או בלעז "פעילות אנטי קואגולנטית".

להמשך קריאהAML – Acute myeloid leukemia

תאריך: 18/09/2019

לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML) היא גידול "נוזלי" או סרטן הדם המתחיל במח העצם ומתפשט לזרם הדם. AML נפוץ יותר במבוגרים אך בכל שנה מאובחנים בישראל עשרות ילדים ומתבגרים (0-18 שנים) עם AML.

להמשך קריאה

 

מחלת הודג'קינס – Hodgkin Lymphoma

תאריך: 18/09/2019

מחלת הודג'קין היא סרטן של מערכת הלימפה. מערכת הלימפה מורכבת מרקמות ואיברים שונים, כולל בלוטות הלימפה, השקדים, מוח העצם, הטחול והתימוס. איברים אלה מייצרים, מאחסנים ונושאים תאי דם לבנים כדי להילחם בזיהומים ובמחלות.

להמשך קריאהITP – Immune thrombocytopenia

תאריך: 18/09/2019

הטסיות הן חלק ממערכת הדם. הן  נוצרות במח העצם יחד עם תאי הדם האדומים ותאי הדם הלבנים, והן נוטלות חלק מרכזי, לצד חלבונים, במנגנון הקרישה המיידי של הגוף. לדוגמה, אם נוצר פצע בגוף, הטסיות מצטברות במקום בו כלי הדם נפרץ או נקרע, נצמדות אחת לשנייה, סותמות את החור כמו פקק ואף מפרישות חומרים המעודדים את ריפוי כלי הדם שנפגע ואת המשך הקרישה.

להמשך קריאה(Non-Hodgkin Lymphoma (NHL

תאריך: 18/09/2019

לימפומה שאינה הודג'קין (NHL) הינה סרטן של מערכת הלימפה שלא מסוג הודג'קין.              מערכת הלימפה היא חלק ממערכת החיסון המגינה על הגוף מפני זיהומים. תאי מערכת הלימפה הינם לימפוציטים מסוג B ו- T. תאים אלו נמצאים בבלוטות לימפה, תימוס, טחול, שקדים ואדנואידים, אך גם באיברים אחרים, כולל מערכת העיכול.

להמשך קריאהקומדין – דגשים לנטילה

תאריך: 18/09/2019

קומדין הינו שמה המסחרי של תרופה ששמה המדעי הוא ורפרין (Warfarin). התרופה עוזרת למנוע הווצרות קרישי דם לא רצויים בכלי דם וברקמות. נהוג לקרוא לפעולה זו "פעילות נוגדת קרישה" או בלעז "פעילות אנטי קואגולנטית". הקומדין חוסם את פעילותו של חומר המצוי בגוף ונקרא ויטמין K. לויטמין זה תפקיד חשוב בתהליך יצירת קרישי דם.

להמשך קריאה

 

תלסמיה

תאריך: 18/09/2019

תלסמיה הינה הפרעת דם הפוגעת ביכולת הגוף לייצר המוגלובין. מוטציה בגן המקודד ליצירת הגלובין גורמת לכך שחלק מהחלבון לא נוצר או נוצר באופן פגום והתוצאה, מבנה לא יציב, ייצור לא תקין של מולקולות ההמוגלובין והרס מוגבר של תאי הדם האדומים.

להמשך קריאה